Sailboat skitouring na Kamczatce 2

Sailboat, czyli skitouring z jachtu

Aby dostać się do miejsca, z którego planujemy rozpocząć naszą jazdę poza trasami, możemy skorzystać już nie tylko z wyciągów. Coraz częściej można spotkać się z wywożeniem przez ratraki, skutery śnieżne lub nawet helikoptery. Są jednak miejsca, w których możemy skorzystać także z wodnego transportu. Sailboat lub yacht skitouring to potoczne określenia na nietypowy oraz dość ekscytujący sposób freeridowych eksploracji. Jak sama nazwa wskazuje, cała zabawa polega na połączeniu wycieczek skitourowych wraz z żeglugą.

iceland-ski-sailboat-expedition

Źródło: https://expeditionengineering.com/skiing/iceland-ski-sailboat-expedition/

Sailboat skitouring w swojej idei ma umożliwić przedostawanie się między pasmami gór, które są dostępne zazwyczaj jedynie z poziomu wód. Nie jesteśmy tam w stanie się dostać w żaden inny sposób, jedynie za pomocą łódki.

wavy

Źródło: https://www.blackmail.ski/en/adventures/wavy-the-last-voyage-of-sofie-and-captain-crocs/

Na zeszłorocznym festiwalu Pure Powder w Krakowie miała miejsce premiera filmu norweskiego ridera Nicolaia Schrimera. Nicolai swojego czasu startował w serii Freeride World Tour, lecz obecnie poświęcił się tworzeniu filmów narciarskich. Produkcja “Wavy” (którą szczerze Wam polecamy) to narciarska odyseja do daleko wysuniętych na północ fiordów w Alpach Lyngeńskich. Wraz ze swoim górskim partnerem Kristerem Kopala oraz ekipą filmową, wyrusza na eksplorację obłędnych kuluarów, których linie schodzą aż do samego poziomu wody. Chłopaki pod kolejne góry dostawali się za pomocą łódki, a więc jeżeli dalej nie jesteś przekonany do tego sposobu skitourowania, koniecznie obejrzyj Wavy! Gwarantujemy, że szybko złapiesz zajawe, aby poszerzyć swoje freeridowe tripy właśnie do korzystania z łódki. To nie tylko ciekawe połączenie, ale także świetny klimat i niesamowita przygoda.

wavy-2

wavy-3

Źródło: https://www.blackmail.ski/en/adventures/wavy-the-last-voyage-of-sofie-and-captain-crocs/

Obecnie najczęstszym celem tego typu wypraw jest Norwegia. Nie bez powodu, gdyż to właśnie norweskie fiordy umożliwiają nam tego typu jazdę off piste. Marka Norrona pokazuje nam swoją produkcje z Lofotów, archipelagu za kołem podbiegunowym, nigdzie indziej takiej jazdy nie ma! Zjazd z samego szczytu bezpośrednio do poziomu morza, gdzie dopływamy także za pomocą łódki. Nieco dalej, bo we wspomnianych wcześniej Alpach Lyngeńskich, również coraz bardziej popularne staje się używanie łodzi jako środka transportu na początek wycieczek, wykorzystywane coraz to bardziej w celach komercyjnych.

lofoten skitouring

Źródło: https://www.visitnorway.com/listings/lofoten-ski-touring-weekend-svin%C3%B8ya-rorbuer/224163/

W tym wpisie chcemy poszerzyć cele skitourów z użyciem łódki. Są to naprawdę wyjątkowe miejsca, które, kto wie, może także znajdą się w pakiecie wycieczek Off Piste!

Zaczniemy od miejsca, które w ubiegłym roku proponowaliśmy naszym klientom, jednakże w obecnych czasach jest niemożliwe do odwiedzenia, ze względu na wojnę. Mowa tu o niezwykłym półwyspie Kamczatka, znajdującym się na terenie Rosji pomiędzy Morzem Ochockim oraz Beringa. Powierzchnia tego półwyspu wynosi 270 tys. km kwadratowych. Dzika oraz nietknięta natura, tereny pokryte lasami oraz rzekami, tajga i tundra, wody termalne, gejzery i aż 160 wulkanów, (niektóre sięgają ponad 3000m.n.p.m.!) to właśnie to, co charakteryzuje ten półwysep. Sailboat skitouring na Kamczatce odbywa się przy pomocy katamaranu, którym dostaniemy się pod szczyty wulkanów, z których schodzą niesamowite linie freeridowe.

Sailboat skitouring na Kamczatce 1

Sailboat skitouring na Kamczatce 2

Sailboat skitouring na Kamczatce 3

Źródło: https://offpiste.pl/kamczatka-sailing-ski-safari/

Kolejnym celem podróżowania łodzią wraz z nartami może być Islandia. Osoby organizujące tam tego typu wyprawy proponują skitourowanie w rezerwacie przyrody Hornstrandir Nature Reserve oraz przy pomocy łódki umożliwiają eksplorację przylądka Horn w północno zachodniej Islandii. Brzmi naprawdę zachęcająco, zwłaszcza że gdy wybierzemy się tam w odpowiednim czasie jest szansa, że dostrzeżemy zjawisko zorzy polarnej. Pływanie po tamtejszych fiordach wraz z nartami na pokładzie może stanowić niezapomnianą przygodę, bo przecież kto normalny łączy żeglugę po oceanie z szusami w głębokim puchu…

islandia sailboat skiing

Źródło: https://aurora-arktika.com/adventure/iceland-sailboat-skiing/

Jeżeli poprzednie miejsca nie przekonały Was wystarczająco, ostatnią propozycją z naszej strony, aby zainteresować Was aktywnością typu yacht skitouring, to miejsce, którego sama nazwa brzmi wystarczająco dziko, mowa tu bowiem o Alasce. Nie bez powodu Chris McCandless z Into the wild, jako cel swojej podróży autostopem wybrał właśnie Alaskę. Jest to bowiem miejsce, w którym możemy obcować z naturą tak, jak nigdzie indziej. Lokalesi oferują ze swojej strony podróż typu sailboat skitouring w okolicach miasta Anchorage. W pobliżu znajduję się Zatoka Księcia Williama, położona na wschód od półwyspu Kenai. Podobno jest to najlepsze miejsce na Alasce do obserwowania pobliskich lodowców, których jest tam koło 40! Oczywiście to właśnie na nich mamy możliwość uprawiania freeride’u w najczystszej postaci, poruszając się między nimi za pomocą łodzi. Nad naszymi głowami napotkać tam możemy żyjące w swoim naturalnym środowisku bieliki amerykańskie lub pływające po pobliskich wodach wieloryby lub orki. Tego typu wyprawa w połączeniu z narciarskim eksploracjami zapadnie na długo w waszej pamięci.

ski sea 1

ski sea 2

Źródło: https://remarkableadv.com/ski-sea

Już w najbliższym czasie na stronie Off Piste będzie pojawiało się coraz więcej nowości. Zachęcamy Was do śledzenia zarówno tego bloga, ale i również social mediów, gdzie cały czas na bieżąco dzielimy się z wami kolejnymi zajawkami!

W internecie można znaleźć sporo wiedzy na temat tego miejsca, każdy zajawiony freerider powinien zbadać ten temat i zainteresować się tym miejscem. Jest to cel na pewno nietypowy, ale jest to także przeżycie nie tylko narciarskie, ale także styczność z kulturą i możliwość chociażby liźnięcia jazdy w najwyższych górach świata.

W zbliżającym się sezonie będziecie mieli możliwość zabrania się tam z ekipą OffPiste! Śledźcie pojawiające się komunikaty na naszej stronie i fanpage’ach, aby być na bieżąco.

Autor tekstu: Jasiek Książek

  • Share:

Napisz komentarz