freeride Japonia Hokkaido

Hokkaido freeride – snowboard i narty w Japonii

Dla osób, które słyszą tą nazwę po raz pierwszy, wpis ten może być dużym zaskoczeniem. Jeżeli natomiast żyjesz światem freeride’u, na pewno słyszałeś o japońskiej wyspie Hokkaido. Jest to jeden z wielu celów odległych wypraw, w ramach których można skosztować nie tylko świetnej jazdy poza trasami, ale także poznać kulturę dalekiego wschodu, kulturę japońskiej wyspy, tak bardzo odległej od nas. Jeśli jesteście jedną z osób, które miały okazje poznać Japońskie wyspy, bądź nawet odwiedzić samo Hokkaido – prawdopodobnie nie dowiecie się nic nowego z tego wpisu. Jeśli natomiast cel ten jest dla Ciebie czymś nowym, nie masz żadnego zaplecza wiedzy na ten temat i właśnie zszokowała Cię informacja, że można doświadczyć niesamowitego narciarstwa w Japonii – zapraszamy do lektury wpisu Hokkaido freeride – snowboard i narty w Japonii.

wyspa Hokkaido mapa

Źródło: https://bar.wikipedia.org/wiki/Hokkaido

Hokkaido to druga co do wielkości wyspa należąca do terytorium Japonii. Stolicą oraz największym miastem tej wyspy jest Sapporo. Nazwa ta kojarzona jest na całym świecie, gdyż w 1972 roku odbyły się tam zimowe Igrzyska Olimpijskie (nasz skoczek Wojciech Fortuna wrócił stamtąd ze złotym medalem!). Hokkaido jest jedną z najbardziej wysuniętych na północ japońskich wysp, a więc graniczy z terytorium Rosji. Co ciekawe, pierwszymi ludami zamieszkującymi tą wyspę byli Ajnowie, których kultura uważana jest za jedną z najbardziej tajemniczych i zaskakujących kultur Dalekiego Wschodu. Niektórzy specjaliści uznają ich za pierwotnych mieszkańców Japonii. Mniej więcej od około XV wieku, Ajnowie staczali dość krwawe wojny z Japończykami, których militarna i gospodarcza przewaga doprowadziła do tego, iż od XIX wieku wyspą Hokkaido rządzą właśnie Japończycy. Niestety od tego czasu, aż do teraz Ajnowie przez lata byli dyskryminowani i uważani za odrzutków. Nie mieli dostępu do edukacji, a ich kultura przestała się rozwijać, a co gorsza dążyła do upadku.

Wyspa Hokkaido – freeride w najlepszym wydaniu!

Wracając do samej wyspy – Hokkaido jest wyjątkowym miejscem przede wszystkim ze względu na swoje położenie geograficzne. Co ciekawe sama wyspa znajduje się na tej samej długości geograficznej jak środkowa Europa. Zmienna, która sprawia, że region ten zamienia się w krainę niekończącego się puchu to prądy, które przenoszą powietrze nad Hokkaido prosto znad Morza Japońskiego oraz Syberii. Śnieg ten ma bardzo ciekawe właściwości, gdyż jest wyjątkowo suchy, a jego opady w niektórych ośrodkach narciarskich sięgają nawet od 14 do 20 metrów rocznie! Czego chcieć więcej, ten puch po prostu idealnie nadaje się do świetnej jazdy poza trasowej. Tym samym snowboard i narty w Japonii to znakomity pomysł, a już w szczególności freeride w Japonii!

Hokkaido freeride - puch idealny do jazdy poza trasowej

Źródło: https://www.kyuhoshi.com/best-ski-resorts-in-hokkaido/

Sapporo – poznaj stolicę wyspy Hokkaido

Wspomniane Sapporo to nie tylko stolica administracyjna tej wyspy, ale także japońska stolica piwa. Waży się w niej takie browary jak Kirin, Sapporo, Suntory czy Asahi. Sapporo zamieszkuje ok. 2mln ludzi i stanowi czwarte miasto pod względem wielkości w całej Japonii. Wbrew pozorom Sapporo jest ładne, czyste oraz zadbane. Co ciekawe, mieszkańcy co roku organizują tam festiwal śniegu, w ramach którego wystawiane są wielkie rzeźby przygotowane właśnie ze śniegu bądź lodu.

Sapporo - wyspa Hokkaido

Źródło: https://www.expedia.com/Things-To-Do-In-Sapporo.d6054145.Travel-Guide-Activities

Sapporo - rzeźba na festiwalu śniegu

Źródło: https://blog.gaijinpot.com/the-sapporo-snow-festival-2017/

Hokkaido – freeride, skitouring, gorące źródła, wulkany, pola lawend…

Hokkaido jest naprawdę wystarczająco zróżnicowaną geograficznie wyspą, aby zachęcić do odwiedzenia jej, mimo tego, że znajduję się na drugim końcu świata. Gdy wyjedziemy z większych miast, aby spędzić czas aktywnie, możemy doświadczyć tam hikigu, skitouringu, kolarstwa czy kajakarstwa. Na Hokkaido możemy spotkać zarówno wulkaniczne dzikie tereny zaopatrzone w naturalne gorące źródła, przypominające te na naszej europejskiej Islandii, ale i również rejony obrośnięte kolorowymi polami lawend i innych kwiatów o wielu kolorach. Wyspa ta posiada świetne tereny górskie, wulkany sięgające ponad dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza, ale i także wybrzeżach zaopatrzone w niesamowite miasteczka portowe Morza Japońskiego, gdzie można poznać kulturę rybacką oraz skosztować owoców morza. Cóż za urozmaicenie!

Hokkaido obrośnięte kolorowymi polami lawend i innych kwiatów

Źródło: https://www.tsunagujapan.com/hokkaido-furano-20-recommended-tourist-attractions/

Hokkaido góry Meaken - wulkaniczne tereny z naturalnymi gorącymi źródłami

Źródło: https://japancheapo.com/entertainment/hiking-hokkaido-mountains/

Snowboard i narty w Japonii – freeride na Hokkaido cenią od lat Australijczycy i Nowozelandczycy

Co do samego freeride’u na Hokkaido – wpis ten nie jest specjalistycznym przewodnikiem narciarskim po tych terenach. W Interencie możecie znaleźć różne poradniki przygotowane zazwyczaj przez Australijczyków, bądź Nowozelandczyków, którzy z czasem przejęli to miejsce i aktywnie rozwijają infrastrukturę górskich aktywności w przeróżnych rejonach Hokkaido. Naprawdę zdążyli już świetnie wyeksplorować przeróżne rejony tej krainy. Na pewno każdy z Was jest w stanie znaleźć tam miejsce dla siebie, czy to w parkach narodowych, czy nad wybrzeżami, czy w samych japońskich miastach. My tym wpisem chcieliśmy Was zainteresować samym w sobie miejscem, celem wyprawy narciarskiej czy snowboardowej, gdyż jest ono jednym z planowanych wyjazdów Off Piste na sezon 23/24! Jeżeli chcesz to miejsce poznać w najlepszym wydaniu, odwiedź to miejsce razem z nami.

freeride Japonia Hokkaido

Źródło: https://awe365.com/holiday/9-day-hokkaido-freeride-skiing-and-ski-touring-holiday-in-japan/

Chcecie zobaczyć, jak wygląda prawdziwy freeride na japońskiej wyspie Hokkaido? Śledźcie nas na bieżąco, gdyż niebawem będzie pojawiać się więcej informacji. Póki co zapraszamy na mały seans, czyli produkcję Salomon Dreamtrip, w której to zwycięzca ich konkursu otrzymał w nagrodzie wyjazd z rider’ami Salomona właśnie na wyspę Hokkaido.

Obserwuj stronę Off Piste oraz nasze media społecznościowe, aby być na bieżąco!

Autor tekstu: Jasiek Książek

  • Share:

Napisz komentarz