4 Gulmarg Kashmir

Gulmarg Kashmir

As the dust that floats high in June we’re moving through Kashmir. Te słowa wybrzmiały z ust Jimmiego Page’a z Led Zeppelin. Kaszmir-za ta tajemniczą nazwą kryje się zawiła historia regionu znanego nie tylko z kulturowej kolebki, ale także z raju dla freeriderów marzących o jeździe w najgłębszych śniegach na Ziemi.

Gulmarg Kashmir 1

Źródło: https://www.firstindia.co.in/news/lifeStyle/kashmir-valley-winds-of-change

Upalne dni lata nadeszły szybciej, niż można było się spodziewać. Tegoroczna zima była nietypową zimą. W Tatrach początkowo przez długi czas panował niebezpieczny warun na jazdę poza trasami, samoistnie schodzące lawiny przesuwające samochody pod schroniskiem budziły postrach i wzbudzały pokorę. Mimo tego, w Polsce dało się jeździć poza trasami aż do przełomu kwietnia i maja.

Skoro mamy już lato i do najbliższego opadu trzeba jeszcze trochę poczekać, przygotowaliśmy dla was wpis o miejscu bardzo wyjątkowym, aby móc powoli zacząć przestawiać swoje głowy na zbliżające się tej zimy freeridowe wypady. Padło na region Kaszmir ze specyfiką miejscowość Gulmarg w Indiach.

Gulmarg Kashmir 2

Źródło: https://en.mapy.cz/

Jazda w różnych zakątkach świata w swojej idei ma nie tylko pozwalać nam na doświadczanie zupełnie nowych warunków czy terenów do jazdy, ale cała otoczka kulturowa miejsca, niesie ze sobą także bardzo cenną wartość. Więc zanim o freeridzie, warto wspomnieć krótką historię miejsca, o którym mowa.

Kaszmir jest regionem znajdującym się obecnie na terenie Indii. Obszar ten przez wiele lat stanowił powód konfliktu między państwem indyjskim, a Pakistanem, a więc także między wyznawcami hinduizmu oraz islamu. Początkowo Maharadża, czyli król z Dżammu i Kaszmiru pragnął niezależności od Indii oraz Pakistanu. Od 1947 roku przez lata oba państwa toczyły wojny indyjsko-pakistańskie o ten rejon, wszystko się zaczęło kiedy to współplemieńcy pakistańscy pierwszy raz najechali na Kaszmir. Po dziś dzień toczy się spór, z pomocą ONZ zostały wyznaczone granice tego regionu i przyznano przynależność większej części do państwa Indyjskiego, jednakże niektóre obszary dalej uznawane są za sporne. W dalszej przeszłości region ten pełnił istotną rolę w historii Indii, gdyż stanowił między innymi centrum sanskrytu (język używany w Indiach od starożytności, aż do średniowiecza) oraz kształtował kulturę tego narodu ponieważ był to istotny ośrodek buddyzmu oraz medytacji.

Gulmarg Kashmir 3

Źródło: https://thepolicytimes.com/kashmir-offers-unique-culture-to-tourists/

Pomimo budzącej strach napiętej konfliktowo historii tego miejsca, Kaszmir, a zwłaszcza znajdująca się w nim Kotlina Kaszmirska jest miejscem wzbudzającym ogromne zainteresowanie wśród turystów z całego świata. Niektórzy nazywają ten teren rajem na Ziemi, niesamowita przyroda, wartość kulturowa oraz brama do Himalajów z Nanga Parbat jako dziewiątym co do wysokości szczytem na Ziemi, to wszystko to właśnie Kaszmir.

Ten wpis to nie poradnik jak zaplanować podróż, a zlepek najciekawszych informacji o tej miejscówce. Gulmarg, bo to on najbardziej nas interesuje w całej tej historii, jest zaliczany do top pięciu najlepiej ocenianych celów narciarskich w całej Azji. To nie tylko świetne stoki, na które trafimy dzięki jednej z najwyżej położonych gondoli na świecie, Gulmarg jest ośrodkiem, w którym odnajdą się zarówno rodziny z dziećmi, ale także narciarze poszukujący konkretnego zastrzyku adrenaliny. Do jazdy off piste można skorzystać w Gulmargu z opcji heli (początkowo rząd Indii zupełnie nie rozumiał idei połączenia nart i helikoptera, jednakże po długich dyskusjach udało się zrealizować taką możliwość), ale i również z jazdy poza trasami można korzystać wyjeżdżając za pomocą wyciągów, transportu lokalnymi taksówkami lub po prostu za pomocą wychodzenia na skitourach.

4 Gulmarg Kashmir

Źródło: https://www.avalcotravel.com/viaggi/freeride-in-gulmarg-kashmir/?lang=en

Gulmarg to przede wszystkim jazda po lesie w głębokim puchu, czysty freeride w górach, które stanowią bramę Himalajów, skiturowe wycieczki, których zjazd kończy się w małej indyjskiej wiosce, której mieszkańcy będą robili duże oczy na widok każdego freeridera. To nie tylko przygoda narciarska ale także niesamowite doświadczenie kulturowe.

Gulmarg Kashmir 5

Źródło: https://skigulmarg.com/gulmarg-ski-resort/about-gulmarg/images/photos

Gulmarg Kashmir 6

Źródło: https://skigulmarg.com/gulmarg-ski-resort/about-gulmarg/images/photos

Większość współcześnie najczęściej uczęszczanych miejsc na freeridowe tripy charakteryzuje się homogenicznością kulturową, Kaszmir jest miejscem wyjątkowym. Aby poczuć klimat tego regionu warto zapoznać się z produkcją Salomona Living the dream Trip in Kashmir z Lovisa Rosengren i Cody Townsend’em w rolach głównych. Jest to film dobrze oddający magiczny urok szusów, których można się podjąć w trakcie trwającej tam zimy od grudnia do marca. Ilość opadów śniegu w rejonie Gulmargu wynosi nawet do dwudziestu metrów, a więc naprawdę potrafi tam być głęboko. Drugim dobrym filmem do polecenia, aby zapoznać się z Kaszmirem jest czternasty odcinek piątego sezonu z serii Salomon Freeski pt.: Kashmir Dreams, ekipa Salomona pokazuje początki heliskiingu w tych rejonach.

W internecie można znaleźć sporo wiedzy na temat tego miejsca, każdy zajawiony freerider powinien zbadać ten temat i zainteresować się tym miejscem. Jest to cel na pewno nietypowy, ale jest to także przeżycie nie tylko narciarskie, ale także styczność z kulturą i możliwość chociażby liźnięcia jazdy w najwyższych górach świata.

W zbliżającym się sezonie będziecie mieli możliwość zabrania się tam z ekipą OffPiste! Śledźcie pojawiające się komunikaty na naszej stronie i fanpage’ach, aby być na bieżąco.

Autor tekstu: Jasiek Książek

  • Share:

1 Komentarze

  1. Najss! Super Napisane 🙌🏻

Napisz komentarz