Każdy z nas trafia na ten dzień, kiedy ostatni raz w sezonie zapina nartę lub deskę do nogi. Warto wyrobić sobie w tym wypadku dobrą rutynę i najlepiej praktykować ją po każdym sezonie. Jak zadbać o sprzęt po sezonie? Po co?
Nie ma tu żadnej magii, jeśli nie zadbasz o swój sprzęt po sezonie, zwyczajnie skracasz jego żywotność lub narażasz na zbędne uszkodzenia. Dotyczy to wszystkich elementów, zarówno odzieży, jak i nart/desek, butów czy sprzętu lawinowego. Wpis ten nie jest specjalistycznym poradnikiem ani radą ekspercką. Zebraliśmy dla Was podstawowe minimum, które każdy z Was powinien wykonać po sezonie, jest to zlepek informacji oparty o nasze doświadczenie i zainspirowany szeroką wiedzą rozpisywaną w przeróżnych artykułach internetowych. Zdecydowaną większość z tych czynności jesteście w stanie wykonać samodzielnie. No to zaczynamy:
Idąc od góry – kask i gogle. Tutaj nie ma większej filozofii. Zarówno kask jak i gogle warto wysuszyć po ostatnim użytkowaniu. Zmniejsza to ryzyko parowania gogli przy kolejnym użyciu, ale i również zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu wewnątrz kasku. W większości kasków jesteśmy również w stanie wyciągnąć wewnętrzną wkładkę i ją wyprać, jeśli jest taka potrzeba. Chowamy obie rzeczy do pokrowca i odstawiamy.
Odzież górska jest tworzona z takich materiałów jak gore-tex, membrana, merino i inne, które wymagają specjalistycznego potraktowania w wypadku czyszczenia/ prania oraz suszenia i konserwacji. Zazwyczaj najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie przede wszystkim na metce produktu. Zakaz prania gore-texów, czy membrany to mit, jednak należy to robić w odpowiedni sposób i korzystając ze specjalnie przystosowanych do tego detergentów, które jesteśmy w stanie kupić w sklepie. Warto zaopatrzyć się w środki nie tylko do prania, ale i również detergenty do płukania. Służą one przede wszystkim impregnacji w celu utrzymania bądź przywrócenia wartości wodoszczelnych oraz oddychalności materiału. W tej kwestii, w internecie znajdziecie mnóstwo różnych rzetelnych sposobów na pranie oraz suszenie odzieży górskiej, w związku z tym nie będziemy tej samej wiedzy powtarzali w tym wpisie. Zdecydowaną większość elementów naszej freeridowej szafy możemy wyprać w domu, jeśli stresujesz się, że zrobisz coś nie tak zawsze pozostaję możliwość skorzystania z pralni chemicznych 😊 Dobrą poradą może być także skorzystanie z suszarki bębnowej zarówno przy puchówce spowoduje ona, że puch będzie z powrotem puszysty, a przy gore-texie zdecydowanie skuteczniej zadziała impregnacja płynu do płukania. Podsumowując odzież górska wymaga zadbania po każdym sezonie, a nie każdy to robi. Dzięki temu, w łatwy sposób nasza puchówka, czy gore-tex z powrotem nam będą służyć, może wcale nie potrzeba nowego zakupu, dobre wypranie puchu i rozbicie go naprawdę przynosi odczuwalny skutek.
Zadbaj o krawędzie i ślizgi, a także o wiązania
Sprzęt również warto oddać do serwisu w celu zadbania o krawędzie i ślizgi oraz sprawdzenia kondycji wiązań. Jeśli wykonywałeś kiedyś jakieś podstawowe serwisowanie w domu, jesteś spokojnie w stanie zadbać o to samodzielnie. Chcemy zaznaczyć, że to nie jest jedyne i najlepsze rozwiązanie, lecz jeden ze sposobów podstawowej konserwacji. Przede wszystkim należy dobrze wysuszyć narty/deskę po ostatnim użyciu, rozłożyć i odstawić. Następnie warto przejść wzrokiem od góry do dołu czy są zauważalne wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne na strukturze samej narty bądź wiązania, czasami w trakcie sezonu takie kwestie zwyczajnie umykają, gdy nie wpływają bezpośrednio na jakość jazdy. Po sezonie warto to jednak sprawdzić. Następnie wrzucamy nasz sprzęt na imadełka i zaczynamy. Czyścimy ślig narty z całego brudu, kurzów, możecie do tego użyć zwykłej ściereczki. Kolejno potrzeba przygotować nartę do przesmarowania. W związku z tym ściągamy jak największą ilość starego smaru cykliną lub szczotami różnej twardości. Krawędzie można potraktować pilnikiem diamentowym w celu usunięcia możliwie występującej rdzy i wyrównania zadziorów. Nakładamy warstwę nowego smaru (poleca się smary hydrokarbonowe), a po obeschnięciu ściągamy go jedynie z krawędzi. Deski chowamy i odstawiamy w miejsce zacienione, bez działania słońca czy jakiejś zbędnej wilgoci. Dlaczego nakładamy smar na okres letni? Ślizgi nart ulegają reakcji utleniania przez co wysychają i tracą swoje właściwości.
W kwestii wiązań są różne podejścia, niektórzy sugerują skręcenie ilości DIN-ów do minimum, zwłaszcza jeśli wartości obciążenia podchodzą w trakcie użytkowania pod górę skali. Oczywiście pamiętając, że przed kolejnym użyciem należy te wartości z powrotem skręcić. Najlepiej jednak sprawdzić tą kwestię w zależności od producenta i marki. Foki suszymy po ostatnim użyciu, jeśli pod koniec sezonu nie działała ona już wystarczająco dobrze, warto zacząć od zaimpregnowania zewnętrznej strony przed zbędnym nabieraniem wody, a następnie, jeśli jest taka konieczność, można skorzystać z usługi wymiany kleju na nowy. Foki chowamy do woreczka i odstawiamy.
Buty narciarskie również warto potraktować w odpowiedni sposób, wyciągamy wkładki i czyścimy wszelkie zabrudzenia, które pozostały w trakcie sezonu na skorupie. Gdy wkładki będą całkowicie wysuszone, wkładamy je z powrotem do środka. Można lekko zapiąć klamry w celu zachowania odpowiedniej formy buta i schować go w zacienione i przewiewne miejsce, unikając wilgoci.
Czas na sprzęt lawinowy
Co ze sprzętem lawinowym? Z detektora warto wyciągnąć baterie na okres lata i jesieni, jednak koniecznie trzeba pamiętać, żeby przed pierwszym użyciem w sezonie ponownie je uzupełnić. Jeśli posiadasz plecak lawinowy, warto co sezon sprawdzić kondycje poduszki powietrznej albo odpalając plecak samemu albo zlecając przegląd plecaka w zależności od producenta. W przypadku sprzętu marki PIEPS, wszystkie te czynności są zdecydowanie proste i przyjemne. Plecak posiada specjalną aplikację, za pomocą której jesteśmy w stanie w każdej chwili i wielokrotnie przetestować oraz zaktualizować oprogramowanie. Plecak można nawet ustawić w tryb uśpienia.
Na koniec zostają rzeczy uzupełniające ekwipunek. Jeśli w trakcie sezonu regularnie korzystałeś z raków, bądź harszli, koniecznie wyciągnij je na koniec, aby mieć pewność, że nie zalęgła się tam żadna wilgoć. Jednocześnie, warto sprawdzić ostrość raków i czekana, jeśli ostrza się stępiły, warto je naostrzyć w serwisie, lub samemu przy pomocy specjalnie przystosowanej do tego ostrzałki.
Teraz chyba już wiesz jak zadbać o sprzęt po sezonie😊
Wymienione wyżej porady stanowią minimum czynności jakie warto wykonać po sezonie narciarskim. Jeśli masz jakieś dodatkowe kwestie, które powinny się tutaj znaleźć, śmiało napisz do nas! A póki co smarujcie ślizgi i do zobaczenia w nowym sezonie Off Piste!