Możemy śmiało powiedzieć, że Indie i położona głęboko w rejonie Kaszmiru miejscówka o nazwie Gulmarg, to prawdziwy crème de la crème naszych śnieżnych poszukiwań. Dlaczego? Ponieważ idealnie wpisuje się w założenia zimowej wyprawy w potężne i majestatyczne góry obfitujące w lekki puch, gdzie konkurencja na śniegu jest prawie zerowa, a wszystko to okraszone jest bogatą i intrygującą kulturą wschodu.
Wyobraź sobie, że z małego miasteczka wjeżdżasz gondolą na wysokość 4000 m n.p.m., skąd rozpościerają się widoki na jeszcze wyższe szczyty Himalajów, a Ty po chwili pomykasz w dół jedną z wielu wielkich grani pokrytych metrami nieruszonego puchu, po drodze zaliczając soczystego dropa oraz kilka szerokich skrętów w rzadko porośniętym lesie. Tak to tam wygląda, naprawdę!
Każdy chyba słyszał, że w Indiach dużo pada, a Kaszmir zawdzięcza swojemu położeniu u stóp Himalajów, wprost absurdalnie duże opady białego, co właściwie eliminuje problem z niedoborem śniegu, ale rzuca też dość spore wyzwanie dla infrastruktury oraz bezpieczeństwa zjazdu. Będziemy oczywiście minimalizować wszelkie ryzyko, między innymi stosując naszą żelazną zasadę – zawsze i wszędzie z lokalnymi przewodnikami, którzy wychowali się na miejscówce, a okoliczne góry oraz ich czasem ukryty potencjał i mroczne strony, znają jak własną kieszeń.
Jak przystało na wyjazd z Off Piste, nie zabraknie też poznawania lokalnej kultury, obcowania z miejscowymi oraz smakowania tamtejszej, przepełnionej orientalnymi zapachami kuchni. Spędzimy zatem dwa dni w Śrinagarze, gdzie zamieszkamy na stylowej barce (tzw. houseboat) na jeziorze Dal i dosłownie zanurzymy się w pachnącym ziołami i kadzidłem, kolorowym pływającym świecie. Jeśli masz ochotę poczytać trochę więcej o Kaszmirze oraz samym Gulmargu w kontekście nie tylko freerajdu, to tutaj znajdziesz nasz wpis na Blogu.
Tymczasem zapraszamy Cię na unikalną przygodę z himalajskim puchem, pośród ludzi i kultury tak autentycznej, że trudno w to uwierzyć!
wschodnia kultura
Himalaje
gondola 4000m n.p.m.
lokalni przewodnicy
heli-ski (opcjonalnie)
Cena zawiera:
- zakwaterowanie 8 nocy w Gulmargu w pokojach dwuosobowych w hotelu 4* ze śniadaniem
- zakwaterowanie 2 noce na barce na jeziorze Dal w Śrinagarze, ze śniadaniem i kolacją
- zakwaterowanie 1 noc w hotelu w New Delhi
- 7 dni jazdy z lokalnymi górskimi przewodnikami (1 przewodnik na 4 osoby)
- opiekę team-leadera z Polski
- program zwiedzania w Śrinagarze
- huczne barbecue z pieczonym baranem i afgańskimi dodatkami 😉
- rejs po jeziorze Dal
- transfery drogowe na miejscu
- standardowe ubezpieczenie w KR, KL i NNW w podróży. Dodatkowo należy posiadać ubezpieczenie od jazdy poza stokami. Wielu naszych klientów posiada swoje całoroczne polisy wysokogórskie. Jeśli nie masz takowej, to możemy Cię ubezpieczyć na czas wyjazdu w cenie 200zł.
Cena nie zawiera:
- przelotów (około 3000-3500zł)
- posiłków, poza wymienionymi w programie
- karnetów narciarskich (karnet na 7 dni około 500zł)
- sprzętu narciarskiego/ snowboardowego – należy mieć własne
- lawinowego ABC – można wypożyczyć u nas, konieczna rezerwacja
- kosztu wizy (około 450zł)
- ubezpieczenia od sportów ekstremalnych w tym jazdy poza stokami
- napiwków
- wszelkich innych rzeczy nie wymienionych w programie
ZAKWATEROWANIE I TRANSPORT
- W Gulmargu zamieszkamy w wygodnym 4* hotelu w pokojach double, do którego można bezpośrednio zjechać ze zboczy góry Afarwat
- W Śrinagarze zamieszkamy na stylowym „houseboat”, czyli na barce pływającej po jeziorze Dal. Pokoje mamy tutaj 2-3 osobowe.
- Więcej dowiesz się w zakładce PROGRAM
OFF PISTE, czyli specyfikacja terenowa:
- jeździmy w zakresie wysokości 4100 – 2700 m n.p.m., ale możliwe są też zjazdy lasem aż na 2300m n.p.m.
- głównym środkiem transportu jest wyciąg gondolowy, którym wjeżdżamy na 4000m n.p.m.
- źródła internetowe podają, że szczyt góry Afarwat ma 4390m n.p.m., jednakże najwyższy punkt, który możemy osiągnąć ma około 4170m.
- wystawa NE
- naszym polem działania są zbocza góry Afarwat, podzielone na różne sekcje, grzbiety i formacje wklęsłe. Jak widać na zdjęciu poniżej, bezpośrednio z wyciągu dostępny jest tylko fragment terenu, dlatego aby wykorzystać pełny potencjał góry, będziemy również chodzić na foce – trawers oraz krótkie podejścia do 45min.
- teren jest wymagający, zarówno technicznie jak i kondycyjnie (wysokość n.p.m.), dlatego nie rekomendujemy tego wyjazdu osobom, które dopiero zaczynają przygodę z freeridem
Stopień trudności 8/10
- Jest to wyjazd dla co najmniej średnio-zaawasowanych freeriderów, z kilkuletnim doświadczeniem poza trasą
- Wymagana jest zdolność płynnego zjazdu ze stoków o nachyleniu do 40 stopni z jednoczesnym omijaniem przeszkód
- Dodatkowym elementem mogącym sprawiać trudności jest wysokość n.p.m. oraz długość zjazdów
Profil wyjazdu
- Przede wszystkim będziemy korzystać z wyciągu, ale aby powiększyć nasze pole działania i zaliczyć więcej sekcji, będziemy robili niedługie podejścia oraz trawersy na fokach (patrz foto powyżej).
BEZPIECZEŃSTWO
- żelazna zasada Off Piste – zatrudniamy tylko i wyłącznie lokalnych przewodników, znających teren jak własną kieszeń
- na tym wyjeździe zapewniamy osobnego przewodnika na każdych 4 uczestników
- w zależności od ilości uczestników będziemy starać się dzielić na mniejsze grupy aby sprawniej działać w terenie
- nad właściwym przebiegiem wyjazdu czuwa polski team-leader
- UBEZPIECZENIE:
- w cenie wyjazdu jest podstawowe ubezpieczenie w podróży. Należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie od jazdy poza stokami. Można to zrobić u nas w cenie 200zł za osobę. Nie wliczamy z góry kosztów takiego ubezpieczenia, gdyż wielu naszych klientów ma swoje, całoroczne polisy wysokogórskie.
- istnieje możliwość wykupienia Ubezpieczenia od Kosztów Rezygnacji, które zapewnia zwrot pieniędzy w przypadku braku możliwości wyjechania z nami z powodu choroby i zdarzeń losowych.
- uczestnicy obowiązkowo muszą mieć lawinowe ABC i wiedzieć jak go używać
- rekomendujemy dodatkowo plecak lawinowy, który można też wypożyczyć u nas (konieczna rezerwacja).
WIZA
- Jest wymagana.
- Wniosek wypełnia się on-line na stronie: https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html
- Wiele informacji znajdziecie na stronie agencji konsularnej w Warszawie, do której wysyła się wypełniony i podpisany wniosek wraz z paszportem i innymi dokumentami: https://blsindiavisa-poland.com/
- W razie pytań lub wątpliwości, pomagamy.
JAK ZAPISAĆ SIĘ NA WYJAZD
- wypełnij formularz rezerwacji
- skontaktujemy się z Tobą w celu podpisania umowy
- wpłacasz 30% zaliczki
- kompletujemy grupę, ogarniamy formalności, przeloty, szczegóły itp.
- na 30 dni przed wyjazdem wpłacasz pozostałą kwotę za wyjazd
WARUNKI REZYGNACJI
- w przypadku Twojej rezygnacji do 60 dni przed wyjazdem, możesz przenieść wpłaconą zaliczkę na dowolny inny wyjazd – wystawiamy voucher ważny przez 2 lata.
- polecamy dodatkowe ubezpieczenie na wypadek choroby oraz wypadku losowego uniemożliwiającego podróż. Otrzymasz wówczas pełny zwrot pieniędzy za wyjazd. Zapytaj nas o ubezpieczenie Koszty Rezygnacji.
- zastrzegamy sobie prawo do zmiany programu ze względów od nas niezależnych, takich jak niedostateczna ilość chętnych, warunki śniegowe, atmosferyczne czy sytuację polityczną. W przypadku konieczności odwołania wyjazdu z naszej strony (również z przyczyn od nas niezależnych), zwracamy niezwłocznie całość wpłaconych pieniędzy.
Dzień 1. (28.01 lub 04.02)
Popołudniowym lotem wyruszamy z Warszawy do New Delhi, aby tam przesiąść się na połączenie do Śrinagaru. Jest możliwe również zacząć podróż lotem wewnętrznym do Warszawy – np. z Krakowa.
Dzień 2.
Koło południa lądujemy w Kaszmirze, gdzie czeka nas jeszcze niedługi transfer do naszego górskiego 4* hotelu w Gulmargu. Na miejscu poznamy naszych lokalnych przewodników, którzy przedstawią nam aktualną sytuację w górach oraz plan działania.
Dni 3 - 9.
Przez 7 dni mamy do dyspozycji naszych guidów (1 na 4 osoby) oraz wyciąg gondolowy, który zabiera nas na wysokość 4000m n.p.m. Góra Afarwat posiada wiele sekcji, zatem aby w pełni wykorzystać jej potencjał, będziemy robić też niedługie podejścia i trawersy oraz niewykluczony jest też support w postaci taksówek 🙂 Weźcie zatem sprzęt turowy, również po to, aby w razie zbyt obwitych opadów (które zdarzają się tam często) móc skorzystać z wielu opcji w granicach lasu.
Dzień 10.
Po śniadaniu, jedziemy nad jezioro Dal w Śrinagarze, gdzie zamieszkamy w pensjonacie na barce i zanurzymy się w lokalnych klimatach pływających sprzedawców rękodzieła, kuchni wschodu, pachnących i kolorowych bazarów i niesamowitym tyglu kulturowym tego miejsca.
Dzień 11.
Popłyniemy w rejs po jeziorze, aby bliżej poznać jego mieszkańców. Będzie czas na zakupy oraz wypicie herbaty i wypalenie fajki pokoju na specjalnym tapczanie 😉 Wieczorem urządzimy ognisko z pieczoną jagnięciną, na które zaprosimy naszych kaszmirskich przyjaciół.
Dzień 12.
Rano odwiedzimy pływający bazar oraz lokalnego producenta wyrobów z paszminy, która pochodzi właśnie z Kaszmiru. Po południu lecimy do New Delhi, gdzie na pewno dobrze wykorzystamy nasze 15 godzin przesiadki, podążając rytmem tego nigdy nie zasypiającego miasta. Przenocujemy w hotelu w centrum.
Dzień 13.
Wcześnie rano wrócimy na lotnisko w Delhi i polecimy do domu. Planowany przylot jest wieczorem, tego samego dnia.