Tienszan-16

Freeride ze Skuterami – na czym to polega?

Zwiększająca się ilość amatorów sportów zimowych skłania nas do poszukiwania swojego miejsca z dala od przepełnionych resortów narciarskich. Większe przestrzenie, dzikość natury, cisza no i oczywiście świeży, nieruszony puszek – to największe atuty backcountry.

Nic nie może się równać z podnietą i ekscytacją w momencie zapinania desek do zjazdu po dzikim, nieruszonym zboczu! Na ten wierzchołek trzeba jednak jakoś się wcześniej dostać. Wycieczki skiturowe to wspaniała forma turystyki górskiej, jednak mocno ograniczona pod względem zasięgu i pokonywania wysokości.

Tutaj z pomocą przychodzą nam owe skutery śnieżne. To z ich pomocą możemy pokonać spore odległości w krótkim czasie, zwłaszcza odcinek od podnóża góry do przełęczy. Skuter śnieżny bardzo usprawnia freeride i zwiększa możliwości zjazdu, bo zamiast jednego czy dwóch skiturowych, możemy ich zrobić pięć i więcej. Tym niemniej na samym freeridzie się nie kończy, gdyż skuter na sam szczyt często nie wjedzie, bo jest za stromo. Podwózka z reguły kończy się gdzieś na przełęczy, skąd należy założyć foki i podejść na szczyt skiturowo lub po prostu na butach. Dzięki skuterom pokonujemy jednak większą część odległości i przewyższenia.

Na jednym skuterze mogą siedzieć dwie osoby – kierowca i pasażer, a jeden freerider może być ciągnięty na linie za skuterem. Można również podpiąć sanie, na których z reguły siadają dwie osoby. Jeśli mamy za sobą śnieżną noc, to kierowcy skuterów powinni wpierw przejechać kilka razy, zakładając ślad i ubijając w ten sposób ścieżkę w świeżym śniegu.

W Polsce freeride z wykorzystaniem skuterów śnieżnych nie jest spopularyzowany z uwagi na liczne obostrzenia i zakazy poruszania się za ich pomocą na terenie parków narodowych. Jest natomiast wiele miejsc na Ziemi, gdzie takich zakazów nie ma, a skutery są często jedynym substytutem wyciągów narciarskich.

Freeride ze skuterami swobodnie możemy uprawiać w Kirgistanie i Kazachstanie – w górach Tienszan oraz w Rosji – na Kamczatce. W Kirgistanie dodatkowym atutem są jurty, które położone bezpośrednio  w górach, dają możliwość obcowania z dziką zimową przyrodą, a skutery stanowią jedyny szybki i efektywny sposób poruszania się. Na Kamczatce zaś skutery śnieżne są znacznie tańszym substytutem helikoptera – obie formy transportu freeriderów są tam mocno rozpowszechnione.

Jak w praktyce wygląda taka jazda i freeride z wykorzystanie skuterów śnieżnych? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wideo 🙂

  • Share:

Napisz komentarz